головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 1/2009 
Персонал № 1/2009
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







КРИЗІ ПОТРІБНІ КРИ­ЗОВІ МЕНЕДЖЕРИ

Олек­сан­д­ра НЕ­КРА­ЩУК

Світо­ва фінан­со­ва кри­за до­сяг­ла ук­раїнських про­сторів, при­му­сив­ши ком­панії за­ста­но­ви­ти­ся над еко­номію коштів. Пер­ши­ми по­ст­раж­да­ли працівни­ки фінан­со­вої і будівель­ної сфе­ри, де по­ча­ли звільня­ти пер­со­нал, змен­шу­ва­ти за­робітну плат­ню і ско­ро­чу­ва­ти соціальні па­ке­ти. Внаслідок цьо­го кількість пре­тен­дентів у київських агент­ст­вах з пра­цев­ла­ш­ту­ван­ня знач­но зрос­ла.

У най­б­лиж­чо­му май­бут­нь­о­му до на­зва­них га­лу­зей мо­жуть приєдна­ти­ся пра цівни­ки сег­мен­ту nоn fооd (рітей­ло­ри) та про­мис­ло­вих підприємств. Найміцніші ж по­зиції за­ли­ши­ли­ся у ме­не­д­жерів з про­да­жу в сег­менті FМСG (то­ва­ри ши­ро­ко­го вжит­ку) та кри­зис ме­не­д­жерів, кількість ва­кансій для яких збільшується.

Тра­диційно на­прикінці літа   по­чат­ку осені ак­тивність на рин­ку праці зро­с­тає. За­зви­чай це пов'яза­но із за­вер­шен­ням відпу­ск­но­го періоду і по­чат­ком но­во­го діло­во­го се­зо­ну. У ба­га­ть­ох ком­паніях керівни­ки, по­вер­нув­шись з відпу­с­ток, ух­ва­лю­ють рішен­ня про роз­ши­рен­ня бізне­су. За­ко­номірно, що нові ро­бочі місця ча­ст­ко­во за­пов­ню­ють співробітни­ки інших ком­паній, у яких та­кож ви­ни­кає не­обхідність по­шу­ку ро­бо­ти.

А вже з кінця ми­ну­ло­го ро­ку спо­с­терігається пря­мо про­ти­леж­на си­ту­ація. Як роз­повіла ди­рек­тор ре­к­ру­тин­го­вої ком­панії "Фор­саж" Оле­на Гри­щук, нині на сто­лич­но­му рин­ку праці по­вний штиль. "Ча­с­ти­на ком­паній за­мо­ро­зи­ли свої бю­д­же­ти на роз­ви­ток і не по­тре­бу­ють но­вих кадрів",   кон­ста­тує во­на. Інші вза­галі мріють ли­ше про те, щоб тільки за­ли­ши­ти­ся на пла­ву, то­му по­ча­ли ско­ро­чу­ва­ти пер­со­нал. Низ­ка сто­лич­них підприємств вже звільни­ла до 60% співробітників.

Се­ред пер­ших свій штат­ний роз­клад по­ча­ли пе­ре­гля­да­ти інве­с­тиційні ком­панії. За сло­ва­ми керівни­ка Dradon Capital Дми­т­ра Та­ра­бакіна, во­ни бу­ли зму­шені звільни­ти близь­ко 10% співробітників. Ге­не­раль­ний ди­рек­тор Соncorde Capital Ігор Ма­зе­па ствер­д­жує, що дві тре­ти­ни їхніх фірм кон­ку­рентів за­кри­ли­ся, тоб­то звіль ни­ли увесь пер­со­нал. "То­му ду­же ба­га­то фахівців цієї га­лузі не мо­жуть знай­ти ро­бо­ти",   по­яс­нює він.

Схо­жа си­ту­ація і в банківській сфері. Пре­зи­дент Асоціації ук­раїнських банків Олек­сандр Су­го­ня­ко ка­же, що де­які фінан­сові ус­та­но­ви зай­ня­ли­ся пе­ре­гля­дом влас­ної струк­ту­ри і відмов­ля­ють­ся від най­при­бут­ковіших підрозділів. "На­при­клад, як­що но­ве відділен­ня не ви­прав­до­вує сподівань керівництва бан­ку, йо­го за­кри­ва­ють",   нарікає пан Су­го­ня­ко. Де­які фіну­с­та­но­ви вже звільни­ли сотні фахівців.

У трійці най­в­раз­ливіших до кри­зи га­лу­зей   будівництво. Ба­га­то за­бу­дов­ників і де­ве­ло­пе­ри, на­при­клад, Міrах Grоuр або XXI Століття, за­мо­ро­зи­ли ро­бо­ти на своїх об'єктах і по­ча­ли звільня­ти працівників. Що­прав­да, ди­рек­тор "Геліоса" Вікторія По­горіла за­зна­чає, що де­які ком­панії по­ки об­ме­жи­ли­ся ли­ше змен­шен­ням кількості де­пар­та­ментів. "На­при­клад, у зв'яз­ку з відсутністю по­пи­ту по­ча­ли об'єдну­ва­ти відділи про­дажів, а пла­но­во еко­номічні ліквіду­ва­ли",   по­яс­нює во­на.

Знач­но слаб­ше по­зна­чи­ла­ся фінан­со­ва кри­за на київських рітей­ло­рах. Так, про­дук­тові ме­режі ли­ше уповільни­ли тем­пи відкрит­тя но­вих су­пер­мар­кетів, відмо­вив­шись, відповідно, від най­му но­вих фахівців. А ось у сег­менті nоn fооd, як ствер­д­жує за­снов­ник ме­режі "Но­ва Лінія" Олег Шан­дар, відбу­ло­ся не­знач­не ско­ро­чен­ня. "Узв'яз­ку з падінням об­сягів про­дажів і не­обхідністю збе­рег­ти зар­пла­ту співробітників на відповідно­му рівні, ми пла­нуємо звільни­ти близь­ко 10% пер­со­на­лу цен­т­раль­но­го офісу. У ре­с­то­ран­но­му бізнесі про звільнен­ня навіть не ду­ма­ють. Ге­не­раль­ний ди­рек­тор ком­панії "Ре­с­то­ран­ний кон­сал­тинг" (підбір пер­со­на­лу для київських за­кладів гро­мадсь­ко­го хар­чу­ван­ня) Оль­га На­со­но­ва за­ува­жує, що кількість за­мов­лень на по­шук працівників змен­ши­ла­ся удвічі. "Це пов'яза­но з тим, що нині відкри­вається мен­ше но­вих за­кладів. Здебільшо­го ми зай­маємо­ся по­шу­ком співробітників в існу­ючі ре­с­то­ра­ни і ка­фе",   повідо­ми­ла во­на.

За твер­д­жен­ням ре­к­ру­терів, ско­ро­чен­ня пер­со­на­лу по­зна­чи­ло­ся, на­сам­пе­ред, на ря­до­вих співробітни­ках. На­при­клад, за да­ни­ми пор­та­лу JOB, ли­ше на по­чат­ку кри­зи кількість ва­кансій для се­к­ре­тарів змен­ши­ла­ся на 27,9%, а для про­грамістів   на 20,5%. "Чи­ма­ло ком­паній відмов­ля­ють­ся від най­му до­дат­ко­вих фахівців і пе­ре­кла­ли все на­ван­та­жен­ня на існу­ю­чий пер­со­нал",   ка­же пані Гри­щук. Це підтвер­д­жує і Дми­т­ро Та­ра­бакін, який за­зна­чив, що Dragon Capital за­га­лом звільни­ла дру­го­ряд­них співробітників: се­к­ре­тарів, РR ме­не­д­жерів, кон­суль­тантів, зберігши ос­нов­них працівників.

Се­ред по­терпілих від звільнен­ня   прак­тич­но всі будівельні спеціаль­ності   від різно­ро­бо­чих до опе­ра­торів ви­сот­них кранів, інже­нерів і ви­ко­н­робів, а та­кож ниж­чий пер­со­нал банків: фахівці з ви­дачі кре­дитів, опе­ра­то­ри, ка­си­ри. Не­за­по­тре­бо­ва­ни­ми ста­ли й по­слу­ги ме­не­д­жерів з підбо­ру пер­со­на­лу, рек­ла­ми, зв'язків з гро­мадськістю і за­купівель, а та­кож бух­гал­те­ри й еко­номісти.

Та­ка си­ту­ація торк­ну­ла­ся не всіх. Ди­рек­тор ре­к­ру­тин­го­во­го агент­ст­ва Rest ruting Рагіпег Partner Ок­са­на Роз­до­рож­на за­зна­чи­ла, що кри­за прак­тич­но не по­зна­чи­ла­ся на ме­не­д­же­рах з про­да­жу в сег­менті FМСG. Зго­ден з нею і Олек­сандр Сліпчен­ко, який вва­жає, шо "їхня пра­ця дає пря­мий при­бу­ток. Без них прак­тич­но не­мож­ли­ва ро­бо­та жод­ної ком­панії". Вікторія По­горіла до­дає, що не торк­ну­ла­ся кри­за і керівників. "Ба­га­то влас­ників ком­паній по­ки не ри­зи­ку­ють звільня­ти най­дефіцитніший пер­со­нал, на по­шук яко­го раніше йшло май­же півро­ку. Нині в ба­га­ть­ох офісах відкри­то ва­кансії кри­зис ме­не­д­жерів",   на­го­ло­си­ла фахівець.

У ре­к­ру­тин­го­вих агент­ст­вах Києва виз­на­ють, що ма­сові звільнен­ня співробітників ча­ст­ко­во бу­ли їм на ру­ку: значна кількість пре­тен­дентів дає змо­гу за­до­воль­ня­ти будь які по­ба­жан­ня пра­це­давців за най­ко­рот­ший термін. На­при­клад, Оле­на Гри­щук ствер­д­жує: як­що на по­чат­ку ро­ку ме­не­д­же­ра про­ек­ту в де­ве­ло­персь­ку ком­панію на зар­пла­ту шість ти­сяч до­ларів до­во­ди­ло­ся шу­ка­ти декілька місяців, то нині знай­ти та­ко­го фахівця мож­на за лічені дні, при­чо­му він го­то­вий пра­цю­ва­ти всьо­го за три ти­сячі на місяць. "По­си­лен­ня кон­ку­ренції на рин­ку пер­со­на­лу зму­си­ло пре­тен­дентів стри­ма­ти апе­ти­ти і тве­ре­зо оціни­ти свої знан­ня і вміння",   підкрес­лює во­на. Ігор Ма­зе­па до­дає, що нині ком­панія мо­же ве­с­ти пе­ре­го­во­ри про пра­цев­ла­ш­ту­ван­ня з фахівця­ми, які раніше бу­ли для неї про­сто не­до­ступні. Ана­логічної дум­ки до­три­мується й Олег Шан­дар. Він упев­не­ний, що ча­с­ти­на звільне­них співробітників бу­де заміне­на на про­фесійних. Про підви­щен­ня ви­мог з бо­ку пра­це­давців го­во­рить і Ок­са­на Роз­до­рож­на, за сло­ва­ми якої, найбільше шансів на пра­цев­ла­ш­ту­ван­ня ма­ють ли­ше пре­тен­ден­ти з досвідом ро­бо­ти не мен­ше трьох років віком від 26 до 35 років.

Ба­га­то пра­це­давців, які ще влітку прив'язу­ва­ли за­робітну плат­ню до кур­су до­ла­ра, по­ча­ли вста­нов­лю­ва­ти фіксо­вані став­ки у гривні, а ті, хто пла­ну­вав підви­щен­ня, відмо­ви­ли­ся від цьо­го. "Ма­со­во­го зни­жен­ня зар­плат по­ки не спо­с­терігаємо, про­те ба­га­то фінан­со­вих ус­та­нов відмо­ви­ли­ся від ви­пла­ти різних премій",   роз­повідає пані Роз­до­рож­на. Втім, за не­офіційною інфор­мацією, як­що раніше інже­нер будівель­ник міг пре­тен­ду­ва­ти на од­ну ти­ся­чу до­ларів на місяць, то сьо­годні пра­ця та­ко­го фахівця оцінюється у 700 800 до­ларів, а до­хо­ди ви­ко­н­робів впа­ли з двох ти­сяч до 1,5 ти­сячі до­ларів на місяць. У де­я­ких інве­с­тиційних ком­паніях став­ки співробітників змен­ши­ли­ся, що, на дум­ку пра­це­давців, по­вин­но зму­си­ти людей ак­тивніше пра­цю­ва­ти за відсот­ки від опе­рацій. "Ба­га­то хто урізав ви­т­ра­ти на соціальні па­ке­ти, відмов­ля­ю­чи співробітни­кам у пре­стиж­них ме­дич­них стра­хов­ках, до­ро­гих служ­бо­вих ав­то­мобілях, або­не­мен­тах у тре­на­жерні за­ли то­що",   повідо­мив ме­не­д­жер київської ком­панії.



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту