головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 4/2007 
Персонал № 4/2007
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







Українці стають заможнішими. Однак не бідні, а багаті

Віра ЄВТУШИНА

Американський журнал Forbes опублікував ювілейний, 20-й рейтинг найбагатших людей планети. Цього року наші співвітчизники мають більше підстав для гордощів, тому що кількість українських мільярдерів становить нині сім людей порівняно з попереднім роком. У той час у списку було всього три українці.

Загалом кількість багатіїв, статки яких перевищують 1 млрд дол., упритул наблизилася до тисячі. Утім, щорічне зростання показників рейтингу уже не дивує бізнесменів. Спільне багатство всіх мільярдерів зросло порівняно з минулим роком на 900 млрд дол. і сягає 3,5 трлн дол. У середньому на кожну людину в списку Forbes наразі припадає 3,6 млрд дол. Активне зростання статків автори рейтингу пояснюють низкою чинників: стабільністю ринків цінних паперів плюс стрибком цін на нерухомість і сировинні товари. Як зазначає голова правління журналу Forbes Стів Форбс, «зростання кількості мільярдерів просто відображає динамічний розвиток глобальної економіки. Ще більше людей на цій Землі стали заможними». На його думку, важливу роль відіграв також «розвиток технологій». Не випадково 13-й раз поспіль список світових багатіїв очолив засновник корпорації Microsoft Білл Гейтс (56 млрд дол.). На другому місці — його близький друг, інвестор Воррен Баффет (52 млрд дол.), на третьому — мексиканський промисловець Карлос Слім (49 млрд дол.). Четверту сходинку посідає власник торговельного гіганта «Ікея» швед Інгвар Кампрад (33 млрд дол.), п'яту — сталеливарний магнат з Індії Лакшмі Міттал (32 млрд дол.).

Нагадаємо, що фінансово-економічний журнал Forbes — одне із найбільш авторитетних і відомих економічних друкованих видань у світі. Заснований у 1917 р. Берті Чарльзом Форбсом. Журнал Forbes набув великої популярності завдяки публікації різноманітних списків та рейтингів. До речі, рейтинг мільярдерів користується найбільшою популярністю читачів у всьому світі.

Але повернімося до України. Найбагатша людина серед українців, за версією американського видання, — 40-річний донецький бізнесмен, народний депутат і власник футбольного клубу «Шахтар» Ринат Ахметов. Він власник 214-го за величиною у світі багатства (4 млрд дол.). За ним в «українському списку» йде народний депутат, засновник корпорації «Ін-терпайп» (Дніпропетровськ) Віктор Пінчук (323-я позиція, 2,8 млрд дол.). Голова ради директорів однієї з найбільших в Україні корпорації «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД, Донецьк) Сергій Тарута — на 488-му місці з 2 млрд дол. Цю ж сходинку поділяє із Тарутою чинний секретар Ради національної безпеки й оборони України, один із засновників корпорації ІСД Віталій Гайдук (2 млрд дол.). П'ятий український бізнесмен у списку — співвласник групи «Приват» (Дніпропетровськ) Ігор Коломойський (799-е місце, 1,2 млрд дол.). Стільки ж грошей в одного з найбільших акціонерів «Приватбанку» (Дніпропетровськ) Геннадія Боголюбова. Сьомий українець у рейтингу — народний депутат (Блок Юлії Тимошенко), який контролює диверсифікований бізнес у галузі фінансів, вуглеводнів, машинобудування й гірничодобувної промисловості Костянтин Жеваго (891-й, 1 млрд дол.).

Отже, розрив між багатими та бідними невпинно зростає не лише в Україні, а й у сусідній Росії. Кількість російських мільярдерів за минулий рік збільшилася на 19 людей. Нині ця країна посідає третє місце у світі за кількістю супер-багатіїв після США й Німеччини. Але це «бронзове» місце Росії за кількістю «олігархів» досить умовне. Оскільки 53 російських мільярдери значно багатші за 55 німецьких, багатство яких становить 245 млрд доларів. Це на 37 млрд менше, ніж у російських мільярдерів.

Загалом журнал Forbes нарахував у Росії 53 мільярдери. А їхні загальні статки оцінив 282 млрд доларів — це у 2,8 разів більше, ніж становить нині Стабілізаційний фонд Російської Федерації.

Найбагатшим громадянином Росії залишається губернатор Чукотки Роман Абрамович. У рейтингу він посідає 16-ту позицію, і його статки оцінюють 18,7 млрд дол. Що стосується російських мільярдерів, які новенькі у рейтингу, то більшість із них займаються видобутком нафти, газу й виробництвом металу. Але є й такі, що не вписуються у загальні тенденції. Скажімо, засновник і найбільший акціонер торговельної мережі «Магніт», 39-річний Сергій Галицький цього року вперше потрапив у список Forbes і посів 583-є місце. Виручка його торговельної мережі в 2006 р. сягнула 2,6 млрд. дол., а власне багатство — 1,7 млрд дол.

Але, як не дивно, зростання кількості багатих людей аж ніяк не позначилося на добробуті серед-ньостатистичних росіян. Нещодавно міністр економічного розвитку РФ Герман Греф, оцінюючи розвиток російської економіки, зазначив: «Різниця в доходах між високодоходними і малодоход-ними категоріями населення в 2006 р. збільшилася з 14,9 до 15,3 разів. Це дуже високий показник».

За оцінками експертів ООН, майже 10 відсотків населення Росії (понад 14 млн чоловік) живуть на 2 долари в день. Тобто існують на межі голодної смерті, оскільки, за даними Росстату, вартість мінімального набору продуктів у січні цього року становила 1524 рублі — ті самі 2 долари в день.

Тим часом видавці журналу Forbes пояснюють стрімке зростання багатства мільярдерів з Росії насамперед високими світовими цінами на енергоносії. Більш диференційовано аналізує цей процес головний редактор російської версії Forbes. Бум на споживчому ринку, вважає Максим Кашу-линський, сприяв зростанню банків і роздрібних торговельних мереж, — а вони, як і сировинний сектор, належать переважно олігархам. Не можна недооцінювати й третій чинник: нинішні російські багатії, як правило, зробили свій капітал на приватизаційних угодах перехідного періоду. І оскільки вони не завжди укладалися згідно із законодавством, деякі російські бізнесмени не хочуть відкрито оголошувати про своє матеріальне становище. За президентства Володимира Путіна відбулося щось на кшталт негласної амністії капіталів, внаслідок чого нині зростає кількість людей, які не роблять таємниці зі своїх банківських рахунків. Однак, за словами Максима Кашулинського, у Росії «усе ще є люди, які не хотіли б побачити своє ім'я в списку мільярдерів».

Міжнародні аналітики впевнені, якщо ціни на нафту будуть настільки ж високими, як сьогодні, Росія зробить вирішальний внесок для своєрідного рекорду: Forbes-2007 міститиме імена понад тисячі мільярдерів світу. Проте, «якщо відбудеться спад цін на сировинні товари, чи вистачить у РФ масштабу й глибини, щоб компенсувати дефіцит, який утвориться?» — запитує голова правління журналу Forbes Стів Форбс. Втім, з огляду на бум російських IPO, який супроводжується вкладенням грошей або в несировинні сектори економіки, або у підприємства за межами Росії, відповідь на це питання має хвилювати російських урядовців, а не мільярдерів.

 «Десятка» найбагатших людей планети

Місце

Ім'я

Капітал, млрд дол.

1

Білл Гейтс

56

2

Уоррен Баффет

52

3

Карлос Слім Елу

49

4

Інгвар Кампрад

33

5

Лакшмі Міттал

32

6

Шелдон Адельсон

26,5

7

Бернар Арно

26

8

Амансіо Ортега

24

9

Чі Кашин

23

10

Девід Томсон

22

Підготувала
Віра ЄВТУШИНА
(За матеріалами журналу Forbes)



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту