головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 8/2006 
Персонал № 8/2006
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







Жіночий слід на Уолл-стрит

Віра ЄВТУШИНА

Бути головним фінансистом компанії в епоху глобального ринку, зростаючих відсоткових ставок і супермогутніх інвесторів дуже важко. А головним фінансовим директором Citigroup, одного з найбільших банківських холдингів у світі, мабуть, удесятеро важче. Така нелегка робота лежить на жіночих плечах легендарної Саллі Кравчек. Їй лише 41 рік, але вона визнана зірка Уолл-стрит. Кар'єра цієї леді розвивалася так стрімко й успішно, що, здається, кращої кандидатури для такої посади годі було шукати.


Американський діловий журнал Forbes у 2005 році опублікував черговий список 100 найвпливовіших жінок світу. Саллі Кравчек посіла у ньому дос­тойне сьоме місце. Перше місце — держсекретарю США Кондолізі Райс. За нею ще три жінки-політики. Віце-прем'єр Китаю і міністр охорони здоров'я У І (Wu Yi) посідає другу сходинку. На третє місце вийшла колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко. Замикає політичну частину списку прези­дент Філіппін Глорія Арройо. Із п'ятого по восьмий рядок першої десятки представлені бізнес-вумен: керівник інтернет-аукціону eBay Маргарет Уїт-ман, глава компанії Xerox Енн Малкахі, головний фінансист банківської кор­порації Citigroup Саллі Кравчек і директор компанії з випуску споживчих то­варів Sara Lee Бренда Барнс.

Рейтинг визначають два фактори: кількість згадок у засобах масової інформа­ції та економічний вплив. Колишня випускниця Columbia Business School Саллі Кравчек дійсно володіє багатьма всілякими важелями, здатними впливати на розвиток американської економіки і фінансового сектора зокрема. До речі, зав­дяки зв'язкам цієї школи з фінансовими компаніями, розташованими у центрі Нью-Йорка, понад 50% випускників згодом знаходять хорошу роботу у сфері фінансів. Після закінчення школи Саллі Кравчек вступила до Університету Північної Кароліни, потім кілька років працювала на компанію Salomon Brot­hers, згодом отримала ступінь МВА в Коламбії. До Citigroup вона прийшла у жовтні 2002-го, коли їй виповнилося 37 років. Тоді її призначили керівником Smith Barney — підрозділу Citigroup, що займається аналітикою і роздрібними брокерськими операціями. Під керівництво бізнес-вумен потрапило 12,4 тис. роздрібних брокерів і 200 аналітиків, а кількість клієнтів Smith Barney переви­щувала 7 мільйонів.

Саллі прийшла в компанію, коли остання пережи­вала важкі часи. Конфлікт інтересів між аналітичним та інвестбанківським підрозділами Citigroup став предметом одного з найгучніших банківських скан­далів. Для компанії справа завершилася штрафом, підривом довіри з боку інвесторів і необхідністю про­вести реструктуризацію бізнесу. У результаті розпо­ділу «конфліктних» функцій виник підрозділ, очоли­ти який запросили Саллі Кравчек.

Тодішній голова ради директорів Citigroup виб­рав саме її, його не збентежило навіть те, що у неї немає досвіду в банківській справі. До приходу в Citigroup Саллі керувала аналітичною компанією Sanford C. Bernstein. На тлі загального розчаруван­ня в аналітиках незаплямована репутація Саллі Кравчек і її команди виглядала як щось не цілком сучасне (журнал Fortune навіть називав її «остан­нім чесним аналітиком на Уолл-стрит»). Саллі вда­лося повернути пошану і віру в незалежність ана­літичних досліджень у фінансовій сфері. Після цього її призначили головним фінансовим дирек­тором Citigroup.

Отже, Саллі Кравчек працює в агресивній, жор­стокій сфері бізнесу, де основні посади обіймає силь­на половина людства. Небагатьом жінкам вдалося обіймати найвищі пости на Уолл-стрит. На запитан­ня журналу Fortune: «Чого більше — переваг чи незручностей у роботі у такому чоловічому світі?» С. Кравчек відповіла: «Вважаю, переваг. Я виросла у Чарльстоні, дуже світському, дуже південному місті Америки». Світ у якому ростуть дівчата, які ходять до спеціалізованих шкіл такий самий жорстокий, як і на Уолл-стрит. Навчаючись у школі, Саллі носила окуляри, ортопедичне взуття, і відчувала себе чу­жою серед своїх.

Утім, непросте дитинство загартувало характер, що з роками домогло їй стати талановитим менеджером. Під її керівництвом компанія демонструє непогані ре­зультати. У списку найбільших компаній світу за 2006 рік, складеним впливовим американським жур­налом Forbes, Citigroup посідає перше місце. Рейтинг компаній формувався з урахуванням чотирьох пара­метрів: обсяг продажу, прибуток, активи і ринкова вар­тість.

Згідно з фінансовими даними, які група Citigroup Inc. опублікувала в квітні, за перший квартал 2006 року чистий дохід компанії збільшився на 3,6% і ста­новив 5,6 млрд доларів порівняно з аналогічним пе­ріодом минулого року. Доходи з розрахунку на акцію дорівнювали 1,12 долара і збільшились на 7,7% по­рівняно з першим кварталом 2005 року, що включає виплати у розмірі 846 млн доларів співробітникам пенсій­ного віку. Проте, за перший квартал 2006 року, фінансова група мала додаткові доходи, пов'язані зі сприятливим за­вершенням аудиту федерального рівня за податковими платежами за 1999–2002 роки. Загальна виручка Citigroup Inc. збільшилася на 4.7% порівняно з першим кварталом 2005 року і становила 22,2 млрд доларів. Успішні фінансо­ві показники за звітний період Citigroup пояснює зростан­ням прибутковості корпоративних та інвестиційних бан­ківських послуг.

До речі, цього року компанія посилюватиме свої позиції у сусідній Росії. Як повідомила газета «Уолл-стрит джор-нел», з посиланням на С. Кравчек, у нинішньому році очі­кується відкриття близько сорока нових відділень Citigro­up у багатьох містах Росії, насамперед, у Москві і Санкт-Петербурзі, де їх кількість подвоїться. За словами фінди-ректора, розширення мережі представництв у Росії здій­снюватиметься «розумно», але достатньо швидко, щоб не відстати в конкурентній боротьбі від інших фінансових корпорацій Заходу.

«Економіка Росії зростає на 6–7%, причому темпи зрос­тання фінансового сектора, очевидно, в кілька разів вищі, — заявив на прес-конференції в Лондоні керівник російського підрозділу Citigroup Марк Робінсон. — За найближчі два ро­ки Citigroup у Росії матиме такий самий штат співробітників, як сьогодні в Німеччині».


Саллі Кравчек вбачає великі можли­вості для розвитку банківського бізне­су в Росії, оскільки ринок споживчого кредитування у країні майже не освоє­ний. Так, за даними аналітиків Citigro­up, 87% російських споживачів ніколи не брали кредиту в банку, і фінансисти мають намір сприяти швидшому змен­шенню цього показника. Свої плани щодо України керівництво компанії поки не озвучує, хоча у нас від 1998 ро­ку працює дочірній банк Citigroup — «СІТІБАНК Україна».

Утім, як пише газета Times, керівни­ки Citigroup зосереджують свою діяль­ність не лише на фінансах, хоча це і банківський холдинг. Високі заробіт­ки, які отримує весь топ-менеджмент компанії, змушують задумуватися і про благодійність. Останній такий приклад колишнім колегам показав екс-голова Citigroup Сенфорд Вейл. Він пішов на пенсію у квітні 2006 року і відразу оголосив, що віддає на добро­дійність особисте багатство, яке оці­нюють близько 1,4 млрд доларів.

«Це угода, яку я уклав з Богом, — пояснив С. Вейл журналістам, — спо­діваюся, що він дасть мені на це час. До того ж моя дружина завжди гово­рила, що в саванах не буває кишень».

Решту життя 73-літній пенсіонер має намір розміщува­ти ці кошти в різних добродійних фондах. Прислухаючись до порад колишніх колег із Citigroup, Вейл вирішив не зас­новувати свого власного фонду. Друзі переконали мільяр­дера в тому, що громадськість сприйме цей крок як копію­вання Білла Гейтса, який недавно також заявив, що відда­ляється від справ, щоб повністю зайнятися управлінням своєю добродійною організацією.

Проте Вейл зрадів, що вирішив зайнятися допомогою бід­ним одночасно з Гейтсом. «Виявилось, що поки рано думати про спокій! — пояснив він. — Ми ще позмагаємося в тому, хто збере більше грошей! У цьому бізнесі безліч гідних су­перників, але їх все одно не досить для того, щоб допомогти всім, хто цього потребує».

Незважаючи на те, що Вейл відмовився від усіх грошей, накопичених раніше, його щорічна пенсія від Citigroup ста­новить мільйон доларів. Подібна доля, мабуть, очікує і го­ловного фінансиста компанії Саллі Кравчек. Адже жінки можуть не тільки багато заробляти і витрачати, а й жер­твувати.

Підготувала
Віра ЄВТУШИНА
(За матеріалами газети Times, журналів FORBES та FORTUNE )



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту