головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 8/2006 
Персонал № 8/2006
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюсВиховуємо спеціаліста — громадянина-патріота

Микола ГОЛОВАТИЙ,
ректор МАУП,
доктор політичних наук, професор

Першого вересня навчальні підрозділи МАУП, за традицією, уроком «Ми — українці» розпочнуть новий навчальний рік. Лише сімнадцятий рік історії Академії, яка, однак, і за такий невеличкий проміжок часу дала країні і світові близько сорока тисяч висококваліфікованих спеціалістів. І не просто хороших фахівців, а багатогранних особистостей із чіткими соціальними орієнтирами, громадянською позицією. Це не є чимось другорядним, а навпаки, характеризує Академію як унікальне соціальне явище, оскільки маємо пам'ятати, що вітчизняна система освіти була й повинна залишатись яскраво вираженою національною системою, фахівці якої чітко усвідомлюють і своє історичне коріння, і своє громадянське покликання та обов'язок. Щоб сповна усвідомити глибинне значення національних, патріотичних засад навчання й виховання молоді в МАУП, слід звернутися до тих базових принципів, форм і методів, на яких вони тримаються, якими підживлюються.


В основі всієї навчально-виховної діяльності багатотисячного колективу навчального закладу — національна ідея як рушій державотворення, а кінцевою метою втілення її в життя в процесі навчання і виховання постає формування свідомого громадянина — патріота Української держави, справжнього представника свого народу, його еліти.

Виховний процес у навчальних підрозділах Академії в цілому здійснює управління національно-патріотичного виховання. Аби він провадився якнайповніше, три роки тому було розроблено Концепцію виховної роботи в Академії, Кодекс честі та інші засадничі документи, у яких визначено: мету виховної роботи, основні завдання, пріоритетні напрямки, визначальні засади організації виховного процесу та основні шляхи реалізації прийнятих документів. Відповідно основними завданнями національно-патріотичного виховання студентської молоді в Академії об'єктивно стало формування успішного самодостатнього Українця, будівничого своєї держави, репрезентанта європейської цивілізації, людини національно самобутньої і інтегрованої в сучасний світ, конкурентоспроможної і успішної на ринку праці, здатної брати на себе відповідальність; виховання мовної, політичної та правової культури; плекання здорового корпоративного духу — поваги до своєї alma mater; всебічне сприяння розвитку творчих здібностей студентів Академії, активізація їхньої громадської діяльності, створення необхідних соціальних умов для навчання і проживання, організація молодіжного дозвілля тощо.

Колектив Академії працює з українськими юнаками та дівчатами, які ще навіть не вступили до МАУП, але мають змогу з часом стати її студентами. Ідеться про діяльність мережі Українських культурологічних клубів, чисельні суспільно-політичні акції, які проводять працівники, викладачі, студенти Академії; багатопланову спортивну та екскурсійно-виховну, тобто поза-навчальну роботу.

Чільне місце у діяльності, що її провадить багатотисячний колектив МАУП, займає виховання молодого фахівця на кращих прикладах діяльності багатьох видатних представників українства. Так, гостями студентів МАУП у різні часи були Левко Лук'яненко, Борис Олійник, Дмитро Павличко, Петро Кононенко, Ніна Матвієнко, Валентина Коротя-Ковальська, Марія Миколайчук, Олеся Білаш, Іван Марчук, Любов Міненко, Анатолій Марчук, Оксана Забужко, Григорій Мацегора, Піка Божко, Анатолій Паламаренко, Валентина Демиденко, Наталка Бу-чель, артисти капели бандуристів України, квартету «Явір» та ін. А ще викладачі й студенти всіляко сприяють розвиткові козацького руху. На базі Президентського університету не так давно відкрито Український культурно-просвітницький центр; аналогічні центри вже діють у багатьох регіональних підрозділах Академії. Колектив МАУП робить усе задля розширення практичної діяльності центру. Так, рік тому було укладено угоди про співпрацю з Українським фондом культури, Всеукраїнським товариством «Просвіта», національними спілками письменників, композиторів, кінематографістів, театральних діячів України. Організовуються постійні виставки українських видань у МБІЦ, Галереї мистецтв України (виставки творів художників: Феодосія Гуменюка, Данила Нарбута, Віктора Климента, Івана Анікіна, Івана Марчука, Ніни Божко, Любові Міненко, Анатолія Марчука, Григорія Мацегори, виставка ікон). Проводяться зустрічі з видатними українцями — нашими сучасниками, влаштовуються концертні програми, перегляди кінофільмів, презентації видань тощо.

Студенти Академії з успіхом беруть участь у національно зорієнтованих проектах, таких, наприклад, як Міжнародний конкурс з української мови ім. П. Яцика, міжнародний фестиваль «Шевченківська світлиця», наукові конференції: «Українська родина — традиції і сучасність», «Козацьке лицарство — основа національного виховання», «Гетьманська Україна», «Мова — наріжний камінь національного буття», круглі столи: «Гетьманська Україна», «Україні — українське військо», «Галерея Великих українців», «Види сучасних воєн», «Бойові мистецтва України», «УПА — історична правда»; «Традиційні свята українців», театралізоване дійство «Українське весілля»).

У МАУП багато робиться задля активізації вивчення й упровадження української мови. Для цього організуються студентські вечори-диспути «Чия мова — того й держава», «Мова — генетичний код нації», проводиться спеціальне тестування на знання української мови не лише серед студентів, а й серед викладачів, співробітників.

Пошук, розвиток і підтримка талановитої студентської молоді — також серед пріоритетів колективу МАУП. Щороку відбувається конкурс «Студентська красуня», який проходить у два тури: відбіркові конкурси на місцях та загальноакадемічний фінальний конкурс. Традиційними також стали і присвячені Дню гумору фестивалі команд КВК Академії, які щорічно збирають більше десятка команд із Всеукраїнського університету МАУП. Збірна Академії торік узяла участь у фестивалі команд КВК «Жемчужина у моря — 2005», який проходив у м. Одесі, і здобула III місце у своїй підгрупі. У квітні 2006 року (уже вп'яте) відбулась і конкурсна програма «Лицар МАУП», яка вже стає традиційною і популярною.

Одним із найграндіозніших і наймасовіших проектів у Академії є фестиваль художньої творчості «Арт-палітра», у якому щороку беруть участь сотні талановитих студентів і співробітників. Проект збирає відомих гостей — артистів, авторів, художників, письменників, видатних діячів культури. Так, у травні 2006 року згаданий фестиваль проводився за напрямками: декоративно-прикладне мистецтво, живопис, фото-мистецтво, літературна творчість, пісенна творчість, театральне мистецтво, хореографія.

Учасники мистецьких студій Президентського університету беруть участь у Всеукраїнських конкурсах народної творчості. Минулий, зокрема, проходив у два етапи — у жовтні 2005 року й лютому 2006 року в столиці України. За його результатами Академія стала переможцем у номінаціях «Кращий ансамбль», «Бальний танок», «Вокал».

Великий виховний вплив на молодь Академії має широка екскурсійно-виховна, оздоровча, фізкультурно-масова робота. Уже традиційними стають відвідання музеїв — Чорнобиля, Великої Вітчизняної війни, битви за Київ, трипільської культури, духовних скарбів України та ін. Студенти-активісти і студенти-спортсмени здійснюють безкоштовні поїздки у Прикарпаття, до Умані, Кам'янця-Подільського, Львова, Яремчі, Чернігова, інших мальовничих міст України.

Основними завданнями департаменту фізичного виховання і спорту в Академії є постійне підвищення рівня здоров'я, фізичного й духовного розвитку студентів, гармонійного розвитку особистості в сучасних умовах, а також утвердження міжнародного авторитету студентів Академії. Діяльність цього департаменту нині спрямовано на організацію й проведення роботи спортивних і оздоровчих секцій; організацію й проведення тренувального процесу збірних команд МАУП із різних видів спорту; забезпечення навчального процесу з фізичного виховання всім необхідним (спортивними приміщеннями й спорудами, спортінвентарем тощо). До складу спортивного комплексу входять: приміщення Інституту права ім. князя Володимира Великого (І поверх), зал атлетичної гімнастики в Українсько-Арабському інституті міжнародних відносин, спортивний майданчик Академії та тенісний корт. Зал атлетичної гімнастики обладнано сучасними спортивними тренажерами, було придбано й додатковий спортивний інвентар, необхідний для проведення занять із фізичного виховання, забезпечення роботи спортивно-оздоровчих секцій.

Протягом 2005/2006 навчального року за ініціативою МАУП було укладено угоди про співпрацю та оренду спортивних баз із такими організаціями: спортивний клуб «Авангард», Спеціалізована дитячо-юнацька спортивна школа олімпійського резерву (СДЮШОР) м. Києва з баскетболу, що діє на базі баскетбольного клубу «Будівельник» (спеціалізований зал спортивних ігор), СДЮШОР футбольний клуб «Зміна» (зал для міні-футболу та ігрове футбольне поле), а також повторно укладено угоди про співпрацю та оренду спортивних баз із Академією водного транспорту (басейн «Водник»), СШ № 189 (спортзали ігрових видів спорту), Республіканським вищим училищем фізичної культури та спорту (легкоатлетичний манеж), Всеукраїнською футбольною асоціацією студентів, Національною федерацією рукопашного бою України, Національною Асоціацією боротьби України.

На базі Українського військово-козацького інституту МАУП створено кафедру національних єдино-борств, основою якої є такі види українського рукопашного бою, як «Спас», «Триглав» та історичне фехтування; Центр особистої безпеки людини, співробітники якого протягом року підготували й провели всеукраїнські навчально-методичні семінари та практичні заняття з особистої безпеки людини; вдосконалено й програмно-технічний комплекс центру.

За підтримки Всеукраїнської футбольної асоціації студентів та Спортивної студентської спілки України на базі МАУП створено збірну команду України (серед студентів) із футболу й забезпечено підготовку до Чемпіонату Європи серед ВНЗ, який відбувся у Сербії та Чорногорії у липні 2005 року. У цих престижних змаганнях маупівці завоювали бронзові нагороди Чемпіонату Європи та потрапили до фінальної частини Чемпіонату світу серед ВГО поза конкурсом.

На базі спортивних секцій створено збірні команди МАУП, які беруть участь у міських, всеукраїнських та міжнародних змаганнях з аеробіки, важкої атлетики, з вільної та греко-римської боротьби, плавання, легкої атлетики, настільного тенісу, волейболу, футболу й баскетболу, рукопашного бою тощо. Заняття й тренування проводять висококваліфіковані тренери, серед яких, зокрема, шість мають звання заслужених тренерів України, заслужених майстрів спорту: Б. П. Тере-щук (волейбол). З. Г. Кулак та Л. В. Григурко (атлетична гімнастика). П. В. Матвійченко (футбол), О. І. Подлєсний (плавання). А. В. Соломій (легка атлетика)…

Згадана робота дає хороші результати. Серед студентів МАУП є видатні спортсмени, зокрема — Е.Та-дєєв, олімпійський чемпіон 2005 року з боротьби; В.Тесьминецький — заслужений майстер спорту України, переможець Кубка світу 2005 року, бронзовий призер Чемпіонату світу з вільної боротьби; Д. Про-незич — бронзовий призер Чемпіонату Європи серед ВНЗ по футболу 2005 року у м. Ніш (Сербія та Чорногорія); П. Іванов — бронзовий призер Чемпіонату Європи серед ВНЗ по футболу 2005 року у м. Ніш (Сербія та Чорногорія); В. Кікоть — майстер спорту міжнародного класу, бронзовий призер першості світу серед юнаків з вільної боротьби; В. Федоришин — заслужений майстер спорту України, чемпіон Європи 2005 року, учасник Олімпійських ігор у Афінах із вільної боротьби (студент магістратури Інституту міжнародної економіки та фінансів МАУП); Д. Роч-няк — майстер спорту, переможець першості Європи з вільної боротьби 2005 року у м. Тірана (Албанія); І. Зубахін — бронзовий призер Чемпіонату Європи серед ВНЗ по футболу 2005 року у м. Ніш (Сербія та Чорногорія) — студенти І курсу Інституту міжнародної економіки та фінансів МАУП. Усі названі студенти до того ж навчаються за рахунок Академії.

Традиційним у МАУП вже став міжнародний, щорічний студентський шаховий фестиваль ім. А. Єрмака «Vivat Academia». Цьогорічний захід включено до єдиного календаря спортивно-масових заходів Держкоммолоді та спорту України як Першість України серед студентів. Показово, наприклад, що 2005 року прибуло понад 170 учасників. Серед них були представники Палестини, В'єтнаму, Ірану й Азербайджану.

Із кожним роком все змістовнішими стають виховна робота, спортивно-оздоровчі заходи і у відокремлених структурних підрозділах МАУП — інститутах, філіях, відділеннях. Тут згадане здійснюється як складова частина реалізації загальної Концепції виховної роботи, з урахуванням регіональних, етнічних особливостей. Так, у Львові, Запоріжжі, Одесі, Кривому Розі, Хмельницькому й інших підрозділах створено досить хороші умови для проживання іногородніх студентів, діють органи студентського самоврядування, проводяться різноманітні заходи із забезпечення належного санітарного стану житлових приміщень, організуються святкові вечори, дискотеки. У більшості підрозділів у навчальних приміщеннях діють медичні пункти, працюють їдальні, спортивні зали, кімнати. Також у межах соціально-виховної роботи значної ваги набула щорічна благодійна акція «Студенти МАУП — дітям-сиротам». Так, у Запорізькому інституті МАУП розроблено і впроваджено постійну програму допомоги хворим дітям і дітям-си-ротам (міська дитяча лікарня № 1 та дитячий будинок «Сонечко»).

Досить велика кількість студентів МАУП займається благодійною діяльністю у Києві, Вінниці, Яго-тині, Павлограді, Обухові, Львові, Маріуполі, Сумах, Дніпродзержинську та в багатьох інших підрозділах. Проводиться збір речей, книг, іграшок та коштів для сиріт із дитячих будинків. Організуються поїздки в дитбудинки на День Святого Миколая, новорічні, Різдвяні свята. Студенти й викладачі готують святкові програми, роздають подарунки.

Аби створити умови для отримання вищої освіти обдарованою молоддю, та особливо тими, хто позбавлений батьківської підтримки, у регіональних підрозділах МАУП тільки 2005/2006 навчального року було прийнято на безкоштовне навчання 8 сиріт, а кілька осіб отримали пільги на навчання. Загалом же більш як тисяча студентів нині навчається в Академії безкоштовно, близько двадцяти відсотків — із різними знижками й пільгами. Із метою профілактики негативних у молодіжному середовищі явищ регулярно проводяться зустрічі з представниками медичних установ і громадських організацій, які виступають із лекціями, бесідами щодо здорового способу життя, профілактики таких негативних явищ, як наркоманія, алкоголізм, тютюнокуріння. У багатьох підрозділах Академії до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом проводиться відповідна інформаційна, роз'яснювальна, агітаційна та профілактична робота.

Значна увага у відокремлених структурних підрозділах МАУП приділяється питанням культурно-естетичного виховання. У цьому напрямку роботи основну роль відіграють найперше органи студентського самоврядування, що їх створено повсюдно. Робота здійснюється за такими напрямками: календарно-тематичні свята, «День знань», «День міста»,

«День працівника освіти». Традиційними є новорічні свята, «Дні студента», «Дні гумору», такі професійні свята, як «День юриста», «День економіста» й ін. Цікавим є досвід організації у Павлоградському коледжі МАУП, зокрема, «Клубу ділових зустрічей». У багатьох підрозділах Всеукраїнського університету діють різноманітні творчі гуртки, студії, об'єднання. Так, у Яготинському інституті МАУП успішно працюють хореографічний, вокальний колективи, створено вокально-інструментальний ансамбль, театральний колектив, який нещодавно став лауреатом обласного конкурсу «Театральна вертикаль». Упродовж року цей колектив провів два десятки концертів у Яготинському, Згурівському та Переяслав-Хмельницькому й інших районах області. У Павлоградському коледжі МАУП активно діє театральне об'єднання, до якого входять вокально-інструментальний ансамбль «Сузір'я» (в цьому році ансамбль став дипломантом обласного військово-патріотичного фестивалю «Світ вічного вогню»), хореографічний колектив «Старт», який є постійним учасником міських заходів, вокальний дует «Формула кохання», який уже став улюбленцем мешканців міста. Показником насиченого творчого життя у багатьох студентських колективах Всеукраїнського університету є активна участь у щорічному загально-академічному фестивалі художньої творчості студентів та співробітників Академії «Артпалітра». Студенти з регіонів беруть участь у цьому фестивалі і завжди отримують нагороди, заохочення.

Як зазначалося, у всіх відокремлених структурних підрозділах Всеукраїнського університету широко розгорнуто цікаву екскурсійну роботу. Регулярно проводяться зустрічі з художниками, поетами, працівниками культури, науки. Особливе місце в системі виховного процесу у цих підрозділах належить патріотичному вихованню. Уже стають традиційними конкурси студентських робіт таких, як «Мова — наріжний камінь національного буття», конкурси робіт на історичну тематику тощо, тематичні засідання центру риторики «Златоуст».

Історично-повчальними і патріотично-значущими є такі духовно наснажені заходи, як туристично-краєзнавча експедиція «Краса і біль України» — організована у Прилуцькому коледжі МАУП, «Стежками рідного краю» у Прикарпатті, організація мистецького свята «Любіть Україну» у Львові. Практично в усіх підрозділах Академії щорічно відзначаються «Шевченківські дні», проводяться вечори «Біль душі людської» (до річниці Голодомору в Україні), наукові конференції «Українська родина: традиції і сучасність» та ін.

Розмаїттям форм святкування визначається День Українського козацтва і Покрови Пресвятої Богородиці. Так, студенти Запорізького інституту МАУП відвідують священну землю острова Хортиці, а також

музей історії Українського козацтва. Упродовж року вони знайомились із традиціями і звичаями козацтва, зустрічаються з отаманами війська Запорізького. У планах інституту — створення козацького осередку, залучення молоді до занять у секціях козацького бойового мистецтва «Спас». У день цього свята в Яготинському інституті МАУП відбувається великий козацький збір — спортивні змагання: подолання смуги козацьких перешкод, орієнтування на місцевості; проводяться заходи на зразок конкурсу наметових курінних містечок та варіння козацького кулешу під загальною назвою «Дорога на Січ». Було здійснено поїздку до міста Батурин. Організовано науково-практичну конференцію за участю нащадків князівських родів Репніних і Розумовських. У Нікопольській філії МАУП у період святкування поряд із іншими заходами було проведено науково-практичну конференцію «Нікопольський регіон — центр запорізького козацтва XVII–XVIII ст.». Для студентів І курсу спільно із працівниками місцевого краєзнавчого музею, на його базі, було проведено інтелектуальну гру «Що? Де? Коли?» на тему: «Козацькому роду нема переводу».

МАУП — навчальний заклад дійсно інтернаціональний за складом і характером. Починаючи з 2001 року, Академія здійснює навчання і виховання іноземних громадян. Підготовче відділення за цей час закінчили більш ніж тисяча громадян іноземних держав. Станом на кінець 2005/2006 навчального року 170 іноземців здобували довузівську підготовку і 211 — вузівську. Вони представляли 22 країни світу.

При цьому виховна робота з іноземними студентами має, зрозуміло, специфічні особливості, що пов'язані зі складною адаптацією їх до нових умов перебування, проживання й навчання. Зокрема, іноземним студентам, особливо з країн Азії, важко дається вивчення української, російської мов, що впливає на оволодіння навчальними предметами. Ураховуючи це, виховна робота з ними організується і ведеться у двох основних напрямах: аудиторний (навчально-виховний) та позааудиторний.

Аудиторну роботу зі студентами-іноземцями забезпечують викладачі кафедр гуманітарних дисциплін, які фактично виконують і функції кураторів груп. Відповідно до навчальних програм із вивчення мови, перші два місяці студенти працюють тільки з викладачами мови. Цими ж програмами передбачено: формування у студентів-іноземців навичок мовлення, слухання та вільне оволодіння усними й письмовими формами мови; надання допомоги студентам в адаптації до нових умов життя та навчання з урахуванням їх індивідуально-психологічних особливостей, культури й традицій країн, які вони представляють; ознайомлення студентів з історією, економічним і політичним розвитком України, її культурою та національними особливостями, відвідання історичних пам'яток та місць, пов'язаних з минулим та сьогоденням України.

При цьому одним із важливих завдань викладачів, деканату, Міжнародного підготовчого інституту, вихователів гуртожитків є формування позитивного іміджу МАУП, нашої України загалом. Це ключові моменти всієї навчально-виховної роботи Академії, які перебувають у центрі всієї навчально-виховної роботи. У практичному контексті зазначені завдання вирішуються завдяки проведенню різноманітних бесід, організації екскурсій по території МАУП, мікрорайону, тематичних екскурсій «Київ — столиця України», «Київ стародавній», відвідування музеїв Т. Г. Шевченка, російського й західного мистецтва, національного історичного музею, музею Великої Вітчизняної війни та ін.

Викладачі, вихователі, співробітники інститутів, деканату МПІ, іноземні студенти беруть активну участь в організації та проведенні вечорів, присвячених національним святам України та держав, представники яких навчаються у МАУП. Зазвичай, це Дні національних свят країн, зустріч Нового року за східним календарем, організація свята весни та Нового року за мусульманським календарем «Новруз», вечори дружби та миру і т. ін. Важливо, що такі заходи організуються безпосередньо самими студен-тами-іноземцями. Крім екскурсій, тематичних вечорів, проводяться також різноманітні культурні, оздоровчі, розважальні заходи. Наприклад, минулого навчального року було організовано відвідування вистав Національного академічного театру опери та балету ім. Т. Г. Шевченка («Ромео та Джульєтта», «Травіата», «Жізель», «Аїда»…), Національного академічного театру оперети («Весела вдова»), виставок картин українських художників в Українському музеї, експозиції флористики в українському будинку вчених, експозицію картин грузинського художника Ніно Піросмані та іспанського художника Франсіско та ін.

Успіх у багатогранній навчальній, виховній роботі колективу МАУП забезпечує тісна співпраця з багатьма державними, громадськими організаціями та установами, серед яких можна назвати: службу у справах неповнолітніх Управління сім'ї та молоді Київської обласної державної адміністрації, службу у справах неповнолітніх Бережанського міськвиконкому, Київський міський благодійний фонд соціальної реабілітації молоді «Гофер», центр соціальних служб для молоді Голосіївської районної державної адміністрації у м. Києві, центр соціальних служб для молоді Шевченківської районної державної адміністрації у м. Києві, Голосіївське районне товариство Червоного Хреста, туристичну фірму «Картаж» та ін. Колектив МАУП намагається робити усе, аби зі стін Академії виходили фахівці високого професійного ґатунку, справжні громадяни своєї Держави.передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту