головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 4/2006 
Персонал № 4/2006
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Самая детальная информация миостимуляция аппарат тут. . Договор аренды квартиры долгосрочныи образец скачать leaubk.com.
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







Дослідження сили нервової системи

Тест

Мета дослідження: визначити тип нервової системи за допомогою темпінг-тесту.

Матеріал і устаткування: стандартні аркуші паперу (203х288 мм, 210х297мм), поділені на шість розташованих по три у два ряди квадра­тів, олівці, секундомір, протокол дослідження.

Процедура дослідження

Дослідження складається з двох етапів. Його проводять у парі: досліджуваний і експеримен­татор. Досліджуваного запитують про самопо­чуття і просять зручно розташуватися за добре освітленим столом, узяти бланк і олівець.

Перший етап

На першому етапі випробуваному пропону­ють проставляти олівцем крапки в бланку пра­вою рукою. За сигналом експериментатора він має переходити до розміщення крапок з одного квадрата в інший.

Інструкція випробуваному: «За моїм сигналом починайте проставляти олівцем крапки в кож­ному квадраті цього бланка. Намагайтеся прос­тавити якнайбільше крапок і переходьте з одного квадрата на іншій тільки за моєю командою і тільки за напрямком годинникової стрілки. Тепер візьміть у праву руку олівець і за сигна­лом “Почали!” проставляйте крапки».

Перевіривши правильність розуміння інс­трукції, експериментатор дає сигнал “Почали!” і кожні п'ять секунд командує: “Перейти в ін­ший квадрат!” Після закінчення 5 секунд робо­ти в шостому квадраті він говорить «Стоп!»

Другий етап

Цей етап починається одразу за першим, піс­ля прочитання інструкції з пропозицією взяти олівець у ліву руку і проставляти крапки на но­вому бланку лівою рукою.

Інструкція і порядок проведення дослідження на другому етапі такі ж, як і на першому.

Обробка результатів

Мета обробки результатів — визначити харак­тер працездатності досліджуваного під час ви­конання завдання темпінг-тесту. Для цього спо­чатку необхідно підрахувати кількість крапок, розставлених випробуваним за кожні 5 секунд у квадратах першого і другого бланків, і записа­ти результати до протоколу.


Протокол дослідження

Завдання_____________ Дата____________

Досліджуваний________________________

Експериментатор______________________

Самопочуття випробуваного______________

   
№ квадрата Проміжок часу роботи Кількість проставлених крапок
правою рукою лівою рукою
1-й 0-5    
2-й 6-10    
3-й 11-15    
4-й 16-20    
5-й 21-25    
6-й 26-30    

Потім будують графіки працездатності окремо для правої і лівої рук. Для цього на осі абсцис пот­рібно відкласти п'ятисекундні проміжки часу а на осі ординат — кількість крапок у кожному квадраті.

Аналіз результатів

Силу нервової системи діагностують на підставі аналізу графіка працездатності за формою кривої згідно з нижчевказаним критерієм. Типи динамі­ки максимального темпу руху проілюстровані гра­фіками (рис).

1.  Графік працездатності за типом опуклий: темп працездатності випробуваного наростає за перші 10-15 секунд роботи, а за наступний — до 25-30 се­кунд він може знизитися нижче від вихідного рівня. Тип нервової системи випробуваного — сильний.

2.  Графік працездатності за типом рівний, макси­мальний темп досліджуваний утримує приблизно на одному рівні впродовж усього часу роботи. Тип нервової системи у випробуваного є середньої сили.

3.  Графік працездатності за типом спадний: макси­мальний темп знижується вже з другого п'ятисекун-дного відрізка часу і залишається на зниженому рів­ні впродовж всієї іншої роботи. Це свідчить про слабкість типу нервової системи випробуваного.

4.  Графік працездатності за типом посередній; темп роботи знижується в цьому випадку після перших 10-14 секунд. Тип нервової системи в цьому випадку середньо слабкий.

5.  Графік працездатності за типом увігнутий: пер­вісне зниження максимального темпу змінюється по­тім короткочасним зростанням темпу до вихідного рівня. Унаслідок здатності до короткочасної мобіліза­ції такі випробувані теж належать до групи осіб із се­редньо слабким типом нервової системи.

Під час аналізу результатів спочатку зіставляють графіки працездатності лівої і правої рук. У біль­шості випадків вони за характером однакові. У правші — працездатність правої руки вища, ніж працездатність лівш, а у лівші — навпаки. У випад­ку значних розбіж­ностей графіків дос­віди бажано повто­рити через деякі про­міжки часу.

Важливо порівняти силу нервової систе­ми з особливостями темпераменту дослід­жуваного. На цій під­ставі можна постави­ти діагноз працездат­ності і продумати ре­комендації для її під­вищення.


За матеріалами:
Пашукова Т. И.,
Допи­ра А. И., Дьяконов Г. В.
Психологические исс­ледования.
Практикум по общей психологии.
Учеб. пособие.
— М.:
Изд-во «Институт практической психо­логии»,
1996.



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту