головнаконтактна інформація
Персонал - журнал інтелектуальної еліти РУБРИКИ
№ 4/2006 
Персонал № 4/2006
архів номерів
рік: 2008   2007   2006   2005   
2004   2003   2002
Аналітичний щотижневик Персонал-плюс







Україна — Росія: проблемні питання «стратегічного» партнерства

Людмила ЧЕКАЛЕНКО,
доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка

Для нової моделі україн­сько-російських відносин є характерним перехід від певного романтизму остан­нього десятиліття 1990-х років до жорсткого прагма­тизму сьогодення. Особли­вої уваги вимагають правові питання захисту державно­го кордону що є визначаль­ним у відстоюванні сувере­нітету країни. Зазначена те­ма за актуальністю займає одне з провідних місць се­ред питань безпеки Україн­ської держави, тому дослідженню українсько-російських відносин присвячено чимало нау­кових робіт. Серед них слід виокремити моног­рафії авторського колективу провідних україн­ських учених і політиків «Україна та Росія у системі міжнародних відносин: стратегічна перспектива», «Україна: стратегічні пріорите­ти: Аналітичні оцінки. — 2004» [14], низку ста­тей науковців і експертів у таких виданнях, як «Стратегічна панорама», «Віче», «Нова політи­ка», «ПЕРСОНАЛ» тощо.

Пропоновану статтю присвячено російським викликам стосовно територіальної цілісності України, спричиненим зміцненням силового вектора зовнішньої політики Росії.

В українсько-російському діалозі окресли­лась тенденція стабілізації політичних відно­син, посилення економічної залежності, що в середньостроковій та довгостроковій перспек­тиві може поглибити і розширити дію росій­ського фактора в Україні. Зміни складових ха­рактеристик відносин наших країн чітко вкла­даються в оновлену зовнішньополітичну кон­цепцію російської політики, яка спрямована на формування Російської держави як світового центру сили. Стрижневою ланкою політики Росії є силова складова щодо СНД і в першу чергу України, яку віднесено до сфери страте­гічних інтересів РФ [15].

З огляду на геополітичні завдання Російської Федерації формується і український вектор російської зовнішньої політики. Російські ін­тереси в Україні, зокрема передбачають вплив на політичні, економічні й гуманітарні проце­си. Завершення президентського терміну в Ро­сії зумовлює поляризацію російсько-україн­ських відносин, які, перестаючи бути спосте­режницькими, доволі різко переходять у нову стадію — активного просування в українсько­му напрямку і посилення діяльності в україн­ському середовищі.

Важливу роль у відносинах між державами відіграє зацікавленість Москви у зміні балансу політичних сил в Києві в результаті парла­ментських виборів (оскільки утримати попе­редній «розклад» під час президентських вибо­рів не вдалося) [1]. Відповідна політика вияв­лятиметься в економічному тискові — запро­вадженні цінової війни, яку обидві країни вже припинили за часів Б. Єльцина, а також в гео-політичному — збереженні російських терито­ріальних позицій в Україні.

Для нашої країни це означатиме розкручу­вання ззовні чергового російського сценарію формування владних складових українського суспільства. Нагадаємо, ще в 2004 році росій­ські ЗМІ сприйняли візит В. Путіна до Києва (23-24 січня 2004 року) як вияв жорсткої по­зиції Кремля до України, а серед його цілей у коментарях згадували такі: зондування ситуа­ції щодо можливої пролонгації повноважень тодішнього українського глави держави на два роки або ставка на його висуванця, підтримка позицій тільки Російської Православної Цер­кви в Україні тощо [11]. Ситуація, що склалася нині в українсько-російських відносинах, під­тверджує, що наміри могутнього сусіда не змі­нилися: стратегічний партнер обрав методи тиску, які, на його переконання, є найбільш ре­зультативними.

Серед остаточно невизначених двосторонніх питань на сьогодні лишаються проблеми кор­дону. Питання делімітації й демаркації кордо­ну між Україною і Російською Федерацією ма­ють більш як десятилітню історію. Особливої гостроти вони набувають переважно в періоди виборчих парламентських і президентських кампаній в обох країнах. Нагадаємо, що спроби Державної думи у 1992 і 1993 роках висунути претензії щодо приналежності Криму і міста Севастополя змусили Україну звернутися за підтримкою до Ради Безпеки ООН, яка прий­няла відповідну постанову, засуджуючу подіб­ні зазіхання.

Хоча великий Договір про дружбу і співро­бітництво між Україною і Росією було підписа­но 31 травня 1997 року (Україна ратифікувала його 1998, а Росія — 1999 року), вирішення пи­тання кордонів відбувалося досить складно й уповільнено. Лише у червні 2003 року прези­денти двох країн підписали Договір про укра­їнсько-російський державний кордон, який у так званому «пакеті» з іншими двосторонніми документами (на цьому наполягала Росія) син­хронно обома парламентами — Верховною Ра­дою України і Федеральними Зборами РФ — було ратифіковано 2004 року [7]. До речі, українські депутати, як і чинний український Пре­зидент, стверджують, що не бачили у вічі (?) текстів угод про створення Єдиного економічного простору (ЄЕП) та угоди про кордони, хо­ча їх ратифікували.

Російсько-українська комісія зі співробіт­ництва на той час заявила, що процес деліміта­ції сухопутної ділянки кордону завершено, і внесла необхідні документи на ратифікацію угод в парламенти двох країн [3]. Оскільки ро­сійська сторона висунула низку претензій на українську територію саме в регіоні о. Тузла, сторони вирішили відкласти розгляд «склад­них територіальних питань» на потім. Унаслі­док цього з тексту договору про кордони було вилучено статті документа щодо визначення морської лінії між країнами, тобто морських кордонів. Отже, між Україною і Росією й нині немає визначеного кордону у прилеглих мор­ських водах і берегової лінії. І цьому є відповід­ні пояснення.

Перший комплекс питань

Основною перешкодою на шляху врегулю­вання прикордонних питань для Росії став за­явлений європейський вибір України. Активі­зацію дій Росії щодо вирішення питань Азов­ського моря і Керченської протоки прискорив посилений курс України до Північноатлантич­ного альянсу, а саме: прийняття Верховною Ра­дою України Закону від 17 липня 2003 року (у першому читанні) про Меморандум співро­бітництва України з НАТО, підписаний укра­їнським Урядом 9 липня 2002 року [9].

Український дрейф до НАТО не тільки вик­ликав посилення тиску Росії на Україну в аре­алі Азовсько-Чорноморського простору, а й спричинив поряд із іншими чинниками вне­сення відповідних змін в російську стратегію безпеки у вересні 2003 року: запровадження Росією превентивних (тобто випереджаль­них) ядерних ударів проти противника без санкціонування ООН. Таке положення у разі виникнення конфлікту несе загрозу як краї­нам, що межують із Росією, так і державам ін­ших континентів за радіусом дії ракет, і, в пер­шу чергу, віддаленим країнам американського регіону.

Отже, у цій площині Росія діяла на виперед­ження України.

Другий комплекс питань

Російська Федерація намагається розв'язати проблему морських кордонів (в Азовському морі і в Керченській протоці), та висуває при цьому ряд аргументів:

•    убезпечення своїх кордонів від потенційної і вірогідної загрози — просування військ НАТО до кордонів РФ;

•    убезпечення транзитного простору Украї­ни для російських енергоносіїв, які постачають Європу;

•    збереження українського ринку для збуту російської промисловості;

•    захист українського ринку нафтоперероб­ки (який на 70-80% є російською власністю), продовольства (на 30-40% — російська влас­ність), банківського капіталу (на 40-50% — це російська власність).

Обґрунтовуючи свою позицію, російська сто­рона пропонувала Україні все нові й нові варі­анти проходження відповідної лінії кордону, посилаючись на низку положень міжнародного права.

Повертаючись до морських кордонів, зазна­чимо, що Україні вже нав'язано російський сценарій вирішення питання Азовського мо­ря, а саме: надання цьому морю статусу внут­рішнього. Прийняття наполегливих пропози­цій із боку Росії щодо згаданого варіанта пов'язане з низкою потенційних загроз. Перш за все, у міжнародному праві внутрішнє море або внутрішні води визначаються як продов­ження території суші, яка може належати ли­ше одній державі. Міжнародне право тлума­чить це положення таким чином: «внутрішні морські води перебувають під виключним су­веренітетом прибережної держави».

До того ж, відповідно до міжнародного пра­ва, держави мають право оголошувати ті або інші затоки, ширина входу в які перевищує 24 морські милі, історичними. Так, Федеральний закон РФ «О внутренних морских водах, тер-риторальном море и прилежащей зоне Рос­сийской Федерации» від 16 липня 1998 року передбачає, що внутрішні води складають во­ди «заток, бухт, губ, лиманів, морів і проток із шириною входу в них не більше 24 морські милі, які історично належать Російській Фе­дерації» [8, c. 523-529]. У даному випадку не пояснюється, що означає термін «історично», від якого року чи століття вважати початок і відлік так званої «історичності» власності Ро­сії (?).

Можна передбачити, що Росія і далі розгля­датиме Азовську акваторію виключно росій­ським простором для створення відповідної інфраструктури, рибного промислу, розвідки і розробки покладів енергоносіїв тощо. Для збе­реження позитивного міжнародного іміджу, Росія запропонувала Україні варіант поділу Азовського моря по його дні. У разі незгоди — поділ Азовського моря по серединній лінії (за прикладом поділу Каспію) тощо.

У згаданій ситуації Україна спирається на положення міжнародного права, які ствер­джують: морські кордони держав проходять по зовнішніх лініях його територіальних вод, а відповідно до Конвенції ООН з морського пра­ва 1982 року ширина територіальних вод му­сить бути не більшою за 12 морських миль від лінії найбільшого відливу або прямих похідних ліній. Між протилежними і суміжними держа­вами такі кордони на морі вважаються вста­новленими по серединній лінії, якщо тільки між такими державами не укладено угоду про інше або діють інші спеціальні норми.

Проблема кордонів постійно перебуває в центрі уваги Міністерства закордонних справ України. 19 травня 2003 року було парафовано важливий для обох сторін документ — декла­рацію про стратегічне партнерство, ратифіка­цію якого передбачали парламенти України й Росії; було підписано Атлас карт українсько-російського сухопутного кордону; активізува­ла роботу двостороння комісія співробітниц­тва з питань кордону і питань зарубіжної влас­ності; на порядку денному питання перебуван­ня Чорноморського флоту РФ на території Ук­раїни згідно з міжнародними правовими нор­мами, а також питання власності українських об'єктів берегової структури тощо [5].

Питання навколо острова Коса Тузла

Після невдалої «швидкої» побудови дамби від Таманського півострова у напрямку остро­ва Коса Тузла, Росія запропонувала Україні різні варіанти вирішення територіальної проб­леми щодо приналежності цього територіаль­ного об'єкта. Одним із них було введення кон­домініуму на острів, що означає міжнародно-правове співволодіння, спільне і неподільне здійснення верховної влади на цій же самій те­риторії двома або кількома державами. Зазна­чимо, що кондомініум установлюється з метою подолання (неможливих до розв'язання іншим шляхом) протиріч і суперництва між двома або декількома державами, що претендують на од­ну й ту саму територію. В історії відомо кілька прикладів введення кондомініуму: Франція та Іспанія над декількома прикордонними остро­вами на р. Бідасса; Австрія та Прусія — над Шлезвіг-Гольштейном і Лауенбургом; Англія та Франція над островами Нові Гібриди та ін. [2].

Іншим російським варіантом була пропози­ція Україні передати острів Коса Тузла Росії у довгострокову оренду за прикладом військової бази в місті Севастополі. І нарешті, не виключалося й придбання острова у повну російську власність. Компенсацією за острів Коса Тузла могло б стати погашення українського боргу пе-редання українській стороні зарубіжної власнос­ті — нерухомості за кордоном та інші обіцянки.

Питання навколо приналежності о. Тузли стало своєрідним викликом, який мав розста­вити точки над «і» в українсько-російських відносинах, а також тією краплею, яка перепов­нила критичну масу російського невдоволення ситуацією, що склалася в нашій державі.

Україна у виробленні своєї позиції спиралася на такі критерії.

1.   У переговорах з російською стороною за основу брала адміністративний поділ цього ре­гіону. Виходила з принципу: адміністративні кордони стають державними кордонами.

2.  Відправною точкою в переговорному про­цесі стало не тільки адміністративне підпоряд­кування острова Коса Тузла, а також його фі­нансування: цій острів постійно перебував на міському балансі м. Керчі.

Зазначимо, що український варіант прове­дення кордону по адміністративній лінії розме­жування між о. Тузлою і Таманським півостро­вом можна було б довести до логічного завер­шення, якби Україна зайняла жорстку позицію у відстоюванні своїх територіальних інтере­сів — у разі необхідності звернулася б до Між­народного Суду ООН. Але негативну роль у цьому питанні відіграла схильність україн­ських можновладців вирішувати свої приватні питання за рахунок державних інтересів.

Спроможності, що їх виявила Україна у захисті своїх інтересів аж ніяк не виклика­ють оптимізму. Це виразно продемонструва­ла під час загострення «тузлинського питання» внутрішня розгубленість владних структур, неадекватність дій різних гілок влади, розчару­вання населення як поведінкою влади, так і са­мим фактом зазіхання іншої країни на вітчиз­няну землю. А ще — зрада українських держав­них інтересів, тобто досягнення домовленості про утворення спільного з Росією підприємс­тва з експлуатації протоки (одне з останніх дійств тодішнього президента Л. Кучми). Вис­новки, які зробила Росія з «питання Тузли», для України були негативними. Російське зон­дування позицій нашої держави продемонс­трувало, з одного боку, непоступливість гро­мадської думки, громадян щодо зовнішніх зазі­хань, а з іншого — слабкість владної ланки та її неспроможність приймати адекватні ситуації рішення. Останнє спричинило те, що через по­зицію владних інституцій України питання й до цього часу не вирішене.

Ситуація навколо о. Тузли супроводжува­лась негативною реакцією в світі на сам факт загострення територіальних претензій між країнами-партнерами. Зазначимо, що ставлен­ня світової спільноти до подібних конфліктів є взагалі негативним. Практично всі зарубіжні представники не розглядають «питання Туз­ли» як зазіхання на суверенітет України, бо якщо угоди про морський кордон між держа­вами не існує, отже, немає і прецеденту. Офі­ційні представники західних союзників Украї­ни або відсторонилися від конфлікту, або вза­галі закликали до дотримання засад міжнарод­ного права і залучення міжнародних арбітрів. Фактично так звані «стратегічні» партнери України, серед яких США, ФРН (вони най-гучніше заявляли про такий свій статус) та ін­ші — відсторонилися від України, Тягар тери­торіальних претензій ліг на українську сторо­ну. Важко назвати країну, яка б на офіційному рівні чітко висловилася, що острів є україн­ським, і при цьому закликала б світову спіль­ноту підтримати українську позицію. А неофі­ційні заяви у міжнародному праві не врахову­ються. Водночас Україна в ситуації, що скла­лася, не мала впевненості в тому, що Рада Без­пеки ООН, у якій Росія є учасницею ядерної п'ятірки, виступить на захист української по­зиції.

Отже, можна припустити, що Росія має всі важелі знову повернутися до питання прина­лежності о. Тузла (якщо попередній президент вже не підписав якогось документа за спиною українського народу, документа, який «не чи­тали» народні обранці).

Питання Керч-Єнікальської протоки

Паралельно російська сторона зосередила свою увагу ще на одному стратегічному чорно­морському об'єкті — Керч-Єнікальській про­тоці, що є на території України. Підрахувавши, що за прохід російських кораблів вона платить чималі кошти в український бюджет, Росія стала чинити тиск на Україну щодо проведен­ня кордону по фарватеру протоки*. У разі зго­ди української сторони, державний кордон на цій ділянці знову ж таки було б пересунуто так, щоб це було на користь Росії. Україна і в цьому випадку не звернулася до міжнародних арбітрів, замовчуючи можливі наслідки. Чи то впевненість у своїй позиції зіграла визначаль­ну роль, чи то, знову ж таки, рішення владної верхівки, але згадане питання не набуло розго­лосу.

Можна припустити, що впевненість України ґрунтувалася на тому що за всіма нормами міжнародного спілкування держава — право­наступник міжнародно-договірної бази (якими є і Росія, і Україна) зобов'язана дотримуватися договорів про кордони, що закріплено у ст. 11 Віденської конвенції про правонаступництво держав стосовно договорів від 1978 року [8].

Як відомо, за міжнародно-правовими норма­ми існують три підстави для зміни кордонів, пов'язані зі зміною приналежності території. Зокрема, такі:

1)    здійснення народами і націями права на самовизначення, результатом чого є виокрем­лення нової державної території у складі попе­редньої, поділ існуючої території або возз'єд­нання (приєднання) різних територій;

2)    обмін ділянками території між державами або територіальна поступка, закріплена між­державним договором, що підлягає ратифікації;

3)    редемаркація кордону на основі двосто­роннього протоколу.

З іншого боку, можна припустити, що зверта­тися до міжнародного арбітражу, який є засо­бом превентивної дипломатії розгляду спірних питань сторін (які перебувають у конфлікті) із залученням кожною стороною своїх суддів, бу­ло б справою заздалегідь програшною. На це в Україні не вистачило б відповідних геополі-тичних потужностей (членство в Раді Безпеки тощо) і грошей (міжнародне суддівство є спра­вою недешевою).

Подальші події продемонстрували, що Росія не поступилась своїми інтересами на Азов­ському морі і в Керч-Єнікальській протоці. Зокрема, закріпила свої вимоги до України в текстах договорів і угод про Азовське і Чорне море і про Керченську протоку, ратифікованих українським парламентом в квітні 2004 року.

А Україні не вдалося розв'язати питання щодо лінії морського кордону протягом усього 2005 року, хоча регулярно проводяться засідання двосторонньої комісії з питань кордону. Питан­ня щодо кордонів загострилося із ситуацією нав­коло перебування Чорноморського флоту Росії в Криму, а також приналежності низки військо­вих об'єктів української берегової лінії [10].

Висновки, які зробила Україна з територіаль­ного протистояння з Росією, є невтішними. Ситуацію, що склалася навколо українсько-ро­сійських спірних територіальних питань, було спричинено посиленням внутрішніх і зовніш­ніх позицій Росії. Серед внутрішніх — поси­лення владної президентської вертикалі, поступове розв'язання проблеми Чечні, зростання внутрішнього ВВП, що тісно пов'язано з висо­кими світовими цінами на енергоносії. Серед зовнішніх — зміцнення російських позицій у СНД — заснування військової бази в Киргизії; витіснення з азіатських республік СНД амери­канських військ; розв'язання питання Каспію на користь Росії. До цього слід додати і закріп­лення російського капіталу на українському ринку, питома частка якого у приватизації ключових підприємств і банків у деяких випад­ках перевищує 70%. Росія також залишається головним торговельним партнером України: за оцінками, обсяг товарообороту у 2005 році ста­новив понад 17 млрд доларів США, що переви­щує показники 2004 року [4].

До того ж Росія головує у «Великій вісімці»; досягла низки домовленостей (наприклад, із ФРН) щодо будівництва нових газопроводів до Європи; набула членства в АТЕС і має можли­вості стати учасницею СОТ, випередивши Украї­ну, тощо. Через залежність Європи від її енерго­носіїв, Росія поступово стабілізувала відносини з ЄС: передбачається, що у 2006 році обсяг її това­рообороту з країнами ЄС перевищить 100 млрд доларів США (у 2003 році ця цифра дорівнюва­ла 85 млрд дол.) [6]. Частка 25 країн — членів ЄС становить 50% від обсягу російської зовнішньої торгівлі. Отже, саме Європа, а не США і Японія, є найбільшим діловим партнером Росії [13].

Симптоматичними стали й заходи, вжиті ро­сійським керівництвом, щоб зміцнити позиції своєї держави. Про що свідчило й призначення колишнього політичного представника РФ при Євросоюзі (з 20 березня 2003 року) Ми­хайла Фрадкова головою російського уряду, а також положення указу Президента РФ «Про додаткові заходи щодо забезпечення взаємодії Російської Федерації з Європейськими співтовариствами» (від 19 лютого 2004 року). Глава Російської Федерації, задля розвитку взаємодії з ЄС і забезпечення діяльності Постійного представника РФ при ЄС в Брюсселі збільшив постійну кількість працівників цієї установи до 106 осіб, у тому числі 96 — зі складу МЗС РФ, а 10 — Міністерства розвитку і торгівлі РФ. До того ж із 96 штатних одиниць диплома­тів — 15 посад офіційно було заміщено праців­никами інших федеральних органів виконавчої влади (у першу чергу Федеральної служби без­пеки РФ) [12].

З огляду на ситуацію, що склалася, можна стверджувати, що Російська Федерація, зважа­ючи на свої стратегічні інтереси, зробить все можливе, щоб закріпитися на досягнутих пози­ціях як у територіальному питанні, так і щодо умов проведення морського кордону. За за­гальною поступливою риторикою російських представників чітко виявляється також обме­ження України щодо НАТО і ЄС. Реакція Росії на «втрату» країн Балтії, заяви на високому рівні свідчать про те, що подібний варіант з Ук­раїною не пройде [9]. Аргументами для збере­ження російського іміджу в очах Заходу які Росія висуває на захист своєї позиції, є такі:

•      убезпечення російських кордонів від по­тенційної і вірогідної загрози (просування військ НАТО до кордонів РФ);

•   захист транзиту російських енергоносіїв, переміщуваних українською територією до Єв­ропи;

•   захист українського ринку збуту для росій­ської промисловості;

•   використання українського ринку продо­вольства;

•   захист інтересів російського капіталу, при­сутнього в Україні.

Тож у цій площині слід очікувати нових про­явів наступу на стратегічні інтереси України:

•   тиск щодо приватизації (концесії) україн­ської енергосистеми;

•   пропозиції щодо нових приватизаційних угод по інших об'єктах;

•  під гаслом захисту прав співвітчизників на­дання статусу другої офіційної російський мо­ві в Україні.

Зазначимо, що перші кроки у цьому напрям­ку Росія вже зробила: за її сценарієм створено і підприємство РосУкрЕнерго, що корениться в стратегічних спроможностях В. Путіна і пред­ставників української влади. Разом із тим Ук­раїна й надалі розглядає співпрацю з Росією як один із найважливіших механізмів досягнення стратегічної мети — європейської інтеграції, передусім в економічній домені, зокрема в сфе­рі регіонального співробітництва, намагаючись створити дієздатну модель стійкої кооперації економік. На противагу українським ініціати­вам, Росія робить усе, аби заблокувати їх упро­вадження, і в такий спосіб зберегти позиції ре­гіонального лідера та дотримати свої інтереси. При цьому вона демонструє цілеспрямованість і жорсткість, облишивши ілюзорність і роман­тизм, колись притаманні її політиці. Нині ро­сійська політика, на відміну від української, є наступальною і прогнозованою.

Україна ж у цьому діалозі виступає реципієн­том, а не впроваджувачем власних ідей. Пози­ції нашої держави у питаннях співробітництва з РФ досить часто бракує наполегливості і впевненості у правильності прийнятих рішень, відвертого захисту саме українських інтересів.

 


* Фарватер (від голланд. «плавати» і «вода») — судновий прохід або безпечний у навігаційному розумінні прохід водним простором (річкою, озером, морем, протокою, фіордом), що характеризується достатніми глибинами і відсутністю перешкод для судноплавства. Фарватер позначений засобами навігаційного обладнання: буями, створними знаками тощо.

Література

1.    Васильева В. Год России в украинской экономике. Посол Украины в Российской Федерации о перспекти­вах развития отношений между Москвой и Киевом // Не­зависимая газета. — 2003. — 28 янв.

2.    Дипломатический словарь. Т. ІІ. — М., 1971. — С. 105.

3.    Договір між Російською Федерацією і Україною про російсько-український державний кордон; Договор меж­ду Россией и Украиной о сотрудничестве в использова­нии Азовского моря и Керченского пролива. — Керчь, 24 декабря 2003 года // Сообщение пресс-службы МИД РФ 29 декабря 2003 г

4.    Зовнішня торгівля України товарами та послугами за січень — червень 2005 року — Стат. бюлетень / Держком-стат України — К., 2005. — С 5; Основні показники соці­ально-економічного розвитку України (січень — листопад 2005 року) / www.ukrstat.gov.ua/.

5.    Информационный бюллетень МИД РФ. — 2002. — 16 окт. / www.mid.ru/.

6.    Итоги саммита Россия — Евросоюз: у нас разные подходы к Украине, но сотрудничать надо / 25 ноября 2005 года / www.NewsRU.com

7.    Материалы визита в Украину Президента РФ В. Пути­на 23-24 января 2004 года. — Киев. 23 января 2004 года // http//www.kremlin.ru/events/articles/2004/01.

8.    Международное право. — М., 2000. — С. 119.

9.    Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом Мі­ністрів України і штабом Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО на Атлантиці та штабом Верховного головнокомандувача об'єднаних збройних сил НАТО в Європі щодо забезпечення підтримки опера­цій НАТО з боку України / http://www.kmu.gov.ua/.

10.    Мухин В. Украина угрожает радиолокационной бе­зопасности России. Станции предупреждения о ракет­ном нападении в Севастополе и Мукачево могут быть пе­реданы под контроль американцев // Независимая газе­та. — 2005. — 12 дек.; його ж: Захват маяков в Крыму стал острым гарниром к газовому спору // Независимая газе­та. — 2006. — 16 янв.

11.    Сироватка С. «Неполітичний» інтерес // День. — 2004. — 19 лют.

12.    Независимая газета. — 2004. — 26 янв.

13.    Строкань С. Российско-европейский фокстрот // КоммерсантЪ. — 2005. — 28 дек.

14.    Україна та Росія у системі міжнародних відносин: стратегічна перспектива. — К.: НІПМБ, 2001. — 624 с.; Ук­раїна: стратегічні пріоритети: Аналітичні оцінки. — 2004. — К.: НІСД 2004. — 344 с.

15.    Чекаленко Л. Формування нової моделі українсько-російських відносин на сучасному етапі глобалізації // Науковий вісник Дипломатичної академії України при МЗС України. — 2004. — Вип.10. — С 34-39.



передплатний індекс 09881 про видання | реклама у виданні | контакти | попередня версія сайту